متن کامل

در هنگام خرید گاوصندوق یکی از مهمترین موارد انتخاب قفل مناسب می باشد ، قفل در واقع اولین راه ورود به گاوصندوق است، از این رو شرکت های بسیاری در تمام دنیا تمام سعی خود  را روی تولید قفل های ایمن و غیرقابل ورود غیر مجاز متمرکز کرده اند. قفل مناسب بر اساس نیاز های هر فرد ممکن است متفاوت باشد و انتخاب قفل مناسب ضریب امنیتی گاوصندوق را بالا خواهد برد

 

قفل گاوصندوق، چه در ارزانترین و گران ترین گاوصندوق ها در سه دسته تقسیم بندی می شوند هر کدام از این قفل ها دارای مزیت ها و معایب خودشان هستند که اگر درست و به جا استفاده شوند می توانند نیاز مشتری را به خوبی پاسخگو باشند.

 

 قفل مکانیکی : شامل قفل های کلید و اهرم دار

 

 قفل دیجیتال : شامل قفل های عددی و بایو متریک

 

 قفل های ترکیبی یا کامبینیشن : ترکیبی از قفل های مکانیکی و دیجیتال

 

انواع قفل مکانیکی گاوصندوق

قفل های مکانیکی قدیمی ترین نوع قفل در این صنعت محسوب می شود که کماکان تولید آن ها ادامه دارد. این موضوع نشان می دهد که قفل های مکانیکی توانسته اند نظر مشتریان خودشان را جلب کنند. از گاوصندوق هایی با قفل های مکانیکی عموما در محیط های کارگاهی و شرایطی با آب و هوای محیطی سخت ( شرجی یا  سرد و خشک ) استفاده می شود.

 

در نکات نصب گاوصندوق تاکید کردیم که حتی الامکان از نصب گاوصندوق در اتاق های مرطوب و نم دار خودداری کنید، اما اگر مجبور به قرار دادن گاوصندوق در این محیط ها هستید، بهترین راه استفاده از گاوصندوق های مکانیکی است، چراکه مقاومت این محصولات در شرایط سخت محیطی بیشتر است.

بزرگترین مشکل قفل های مکانیکی سیستم مبتنی بر کلید و اهرم است، قفل های مکانیکی خیلی راحت تر از سایر قفل ها، توسط قفل ساز ماهر می تواند باز شود که این موضوع، امنیت محصول را زیر سوال می برد. کلید در قفل های مکانیکی یک جزء اصلی است، اگر شما کلید گاوصندوق را گم کنید، به احتمال زیاد مجبور به شکستن قفل خواهید شد.

در قفل های مکانیکی چرخش قفل به چپ و راست و به خاطر سپردن آن عموما مشکل است، به همین دلیل سرعت عملکرد گاوصندوق پایین تر است. گاوصندوق هایی با قفل مکانیکی عموما برای افراد مسن تر به دلیل فراموشی رمز، گم کردن کلید و سرعت عملکرد پایین این محصولات، پیشنهاد نمی شود.

 مزیت ها :

 

مقاومت در برابر دما و رطوبت

عدم نیاز به منبع تغذیه

طول عمر بالا

 معایب :

 

داشتن کلید

نیاز به سرویس و روغن کاری

بازکردن قفل توسط قفل ساز

سرعت عملکرد پایین در شرایط اضطراری

قفل های دیجیتال ؛ سرعت عملکرد و امنیت بالا

قفل های دیجیتال خیلی سریع تر از آنچه که تصورش را بکنید توانستند جایگاه خوبی را در بازار گاوصندوق برای خودشان پیدا کنند. قفل های دیجیتال یک راهکار و فکری نو برای پرکردن خلاء های مشخصی بود که در میان مشتریان گاوصندوق حس می شد. زمان بر بودن باز کردن قفل های مکانیکی، کپی شدن کلیدها، حدس زدن سیستم بازگشایی توسط افرادی که دستی در قفل سازی داشتند، مشکلاتی که با گم کردن کلید پیش می آمد، تک کاربره بودن و بسیاری از عوامل دیگر باعث شد که صاحبان صنایع به دنبال راهکاری برای رفع پاسخگویی به این دغدغه ها باشند.

 

 معایب :

 نیاز به باتری و منبع تغذیه

 حساسیت به دما و رطوبت

 مزیت ها :

حذف و کلید و اهرم

حل مشکل فراموشی رمز عبور در قفل های بایومتریک

سرعت عملکرد بالا در شرایط اضطراری

کاربری آسان

امنیت بالا

قفل های دیجیتال کاربری راحت تری به نسبت قفل های مکانیکی دارند، به عنوان مثال در قفل های بایومتریک صرفا بت یک اسکن اثرانگشت، قفل گاوصندوق باز می شود و دیگر نیازی به کلید و رمز عبور نیست. بزرگترین مزیت این قفل ها حذف کلید و اهرم های مکانیکی از سیستم قفل و در کنار تمام این ها، افزایش امنیت آن است. قفل دیجیتال، بخصوص قفل های بایومتریک و دقت بالا تقریبا غیرقابل نفوذ هستند.

دقت رمز در قفل های دیجیتال یعنی چه ؟

در قفل های دیجیتال یک دقت رمز تعریف شده که بسته به نوع قفل و قابلیت های آن متفاوت است اما به طو کلی دقت رمز یک قفل دیجیتال می تواند بین ۴ تا ۲۰ رقم تعریف شود. یعنی شما برای وارد کردن رمز عبور هرچه تعدا ارقام به کار رفته در قفل بشتر باشد، امنیت آن بالاتر است. گاوصندوق می توانید یک رمز ۴ رقمی، ۱۶ رقمی و یا حتی ۲۰ رقمی تعریف کنید.

 

تنوع قفل دیجیتال

قفل های دیجیتال قفل هایی هستندکه با رمز کد دار یا اثر انگشت و امثالهم کار می کنند . کدهای عددی، می توانند به صورت فیزیکی یا تاچ باشند. اما کد های بایو متریک به طور کلی بر اساس هر فرد متفاوت می باشد مانند اثر انگشت یا عنبیه یا تشخیص چهره. در قفل های بایومتریک،

 

قفل های عددی

 

قفل های عددی ساده ترین نوع قفل دیجیتال محسوب می شوند که شما به کمک آن می توانید یک کد رمز مشخص را وارد کنید و بدون هیچ مانعی درب گاوصندوق تان را باز کنید. 

 

قفل های بایو متریک

 

قفل های بایو متریک تکنولوژی جدید قفل های دیجیتال است که بر اساس کد های ژنتیکی تعریف می شوند. در واقع اسکنر قفل با اسکن اثر انگشت یا عنبیه کاربر کار می کند.

 

قفل های ترکیبی ؛ مکمل قفل های دیجیتال و مکانیکی

قفل های ترکیبی همان طور که از نامشان پیداست، ترکیبی از قفل های دیجیتال و مکانیکی هستند که به لحاظ امنیتی یک پله از سایر گاوصندوق ها بالاتر است. در قفل های ترکیبی درب گاوصندوق تحت شرایطی باز می شود که شما تمام مراحل مشخص شده را انجام دهید.

 

نتیجه گیری 

 

انتخاب قفل گاوصندوق یک بخش مهم در هنگام خرید گاوصندوق است چراکه به غیر از بحث نوع مکانیزم قفل، تاثیر مستقیم روی امنیت گاو صندوق دارد.

 اگر هر روز به محتویات داخل گاو صندوق احتیاج دارید گاو صندوق با قفل دیجیتال انتخاب کنید.

اگر گاوصندوق شما قرار است در یک محیط صنعتی و کارگاهی قرار بگیرد که شرایط محیط سختی دارد گاوصندوق با قفل مکانیکی انتخاب مناسبی است.

اگر به امنیت بالایی نیاز دارید دنبال گاوصندوق با قفل چند مرحله ای یا گاوصندوق های اثرانگشتی باشید.

 

26 تیر 1399
تعداد بازدید: 507

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×